Žabiny napsaly historii

Na čísle 301 se zastavila historická série výher v domácí soutěži basketbalistek ZVVZ USK Praha, když Pražanky podlehly ve druhém finálovém utkání série s Žabinami Brno po nervy drásající bitvě 69:71. Série pokračuje třetím zápasem v pátek v Praze. Pražanky neuspěly v nejvyšší soutěži poprvé od 30. dubna 2013, kdy neuspěly v rámci finálové série právě s Brnem (tehdy IMOS Brno) 72:73. Od té doby vládly soutěži bez zaváhání téměř jedenáct let.

Úvod zápasu byl ve znamení střeleckého trápení USK, když Pražanky zahodily sedm z prvních osmi střeleckých pokusů a Žabiny agresivním vstupem získaly po třech minutách vedení devět nula. Pak se hostující hráčky šesti body dostaly do hry, než přišly kvůli výronu kotníku o nizozemskou pivotku Emese Hof. I díky jejímu prostřídání se snažily Žabiny co nejvíc využívat vlastní americkou podkošovou hvězdu Elissa Cunane. Až v předposlední minutě čtvrtiny se dostaly hostující hráčky do dvouciferných čísel ve čtvrtině, přesto držely po první čtvrtině vedení, když nádherně shodila pod košem Španělka María Conde na Němku Nyaru Sabally.

Právě Sabally ze hřiště odkulhala po dvou minutách druhé čtvrtiny, USK ale i s torzem sestavy již hrající bez slovinské rozehrávačky Teji Oblak postupně sbíral mírný náskok, který si hostující hráčky vytvářely při pokračujícím útočném trápení zejména urputnou obranou. Na první body ve druhé čtvrtině čekaly domácí hráčky téměř čtyři minuty, i tak jim ale duel výrazněji neutíkal. Sabally se na hřiště naštěstí pro hostující tým vrátila, a právě ona svým košem vynutila timeout domácí lavičky. Brňanky ale před skvělou kulisou pokračovaly v bojovné hře a snížily na rozdíl jediného bodu, do přestávky šly favoritky s náskokem pěti bodů.

V druhém poločase se alespoň na začátku trochu rozjely ofenzivy na obou stranách, padly do té doby hodně vzácné trojky, Žabiny stále držely krok, ale v klíčových chvílích míjely střely, které je mohly přiblížit ještě víc. Na tříbodový rozdíl snížila přesným pokusem z dálky Simona Sklenářová, jinak ale převažovala velká agresivita v nájezdech do koše od obou týmů. K dobře střílející Španělce v hostujícím dresu Maite Cazorla se přidala i její krajanka María Conde a hostující hráčky si znovu vynutily timeout. Právě Conde za gesta směrem k rozhodčím po odpískaném faulu při agresivní obraně dostala technickou chybu a jen podtrhla agresivní hru z obou stran. Náboj čtvrté čtvrtině přidala čtvrtou osobní chybou do té doby skvěle střílející Cazorla, ale Pražanky si i tak přenesly do posledního období sedmibodové vedení.

Že umí přitvrdit ukázaly Žabiny na startu poslední čtvrtiny, kdy si připsala nesportovní faul bosenská reprezentantka Nikolina Knežević, po němž poslala Sabally poprvé svůj tým do dvouciferného náskoku. Německá reprezentantka byla hlavní hvězdou zápasu a její příspěvek v obraně vedl k rychlému brejku a najednou patnáctibodový rozdíl bleskově zastavoval dalším timeoutem trenér domácích Viktor Pruša.

Žabiny předvedly v dalších minutách obrovskou bojovnost a ztrátu stáhly až na 63:66 v posledních třech minutách. Dvakrát útok úspěšný nebyl, napotřetí necelé dvě minuty před koncem proměnila dvě šestky Elissa Cunane a v dalším útoku trefila obrovskou trojku Petra Záplatová a Žabiny vedly v poslední minutě o dva body. Na druhé straně po timeoutu srovnala bleskově María Conde,

V poslední půlminutě faulovala Veronika Voráčková bez míče Emmu Čechovou, která proměnila obě šestky. Na druhé straně Eliška Hamzová ubránila na rozskok Valériane Ayayi. V závěru už to byla hra trestných hodů, když jednou uspěla Eliška Hamzová a na druhé straně měla na ruku srovnání Conde. Dvakrát ale neuspěla a po faulu na doskoku už nahození druhého trestného hodu do koše nepadlo.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 24 body a 11 doskoky Sabally, na druhé straně kontrovala 17 body a 10 doskoky Cunane. Čtrnáct bodů přidala za USK Cazorla, na domácí straně nastřílela třináct bodů Záplatová a jedenáct Knežević.